[سلام میهمان عزیز ، به وب سایت نظام تمدن نوین اسلامی خوش آمدید] - آخرین منتشر شده ها:

مبانی معرفت شناسی توحیدی – عمق نگرش

راه حل برای کسب معرفت حقیقی

35وسعت دید انسان به اشیاء – نکته ی ضروری در کسب علم حقیقی

نگاهی سطحی و میلی به اشیاء

چون نسبت به قوای ادراکی خویش، آگاهی سطحی داریم به این صورت که آن را فقط منحصر در مغز- که با ابزار حواس و سیستم عصبی اطلاعاتی کسب کرده و انفعالاتی انجام می‌دهد – می‌دانیم؛ نتیجه اینکه دید و نگرش ما هم نسبت به اشیاء جز شناخت ظاهر آن‌ها عمقی نخواهد داشت ؛  مانند مکتب پوزیتیویسم ها که چون قوای ادراکیه ی خود را در همین حدِ سطحی مغز می‌دانند هنگام شناخت اشیاء فقط به بُعد محسوس و ظاهر اشیاء توجه داشته و پس محتوای ‌سطحی و کم‌عمق شناخت آن‌ها منجر به تبیینی سطحی در تعریف هویت شناخت خواهد شد.

نگاهی عمیق و حقیقی به اشیاء

یعنی در تعریف و شناخت هر چیزی، نه‌تنها به ظواهر، بلکه به حقیقت اصلی آن‌ها هم توجه داریم، این‌زمانی حاصل می‌شود که انسان نسبت به تمام ابعاد قوای ادراکی خویش، آگاهی داشته باشد، به صورتی که در شناختن اشیاء حجاب ظواهر مانع درک او نباشد؛ اما با عدم آگاهی یا آگاهی سطحی از قوای ادراکی خویش، محتوای مطلوب این قوا یعنی «علم» هم‌سطح لحاظ شده و کاملاً درک نمی‌گردد، درنتیجه همین محتوای سطحی، باعث اعتقاد و تعریف سطحی از علم می‌شود؛ مثلاً از کسی که اصلاً یخچال ندیده و اگر هم دیده خرابش را دیده، بپرسند، یخچال چیست؟ چون فقط با ظاهر یخچال آشنایی دارد، می‌گوید: یخچال، هم نوعی کمد است، اما یخچال که کمد نیست، اوست که از یخچال فقط ظاهرش را فهمیده و از حقیقت آن غافل است ولی اگر به راهنمایی‌های سازنده‌ی آن توجه کند می‌فهمد حقیقت یخچال با کمد یکی نیست.

روش تحول علم انسانی از منظر امام خامنه ی

حقیقتاً ما نیازمند آن هستیم که یک تحوّل بنیادین در علوم انسانى در کشور به‌وجود بیاید. این به معناى این نیست که ما از کار فکرى و علمى و تحقیقىِ دیگران خودمان را بى‌نیاز بدانیم – نه، برخى از علوم انسانى ساخته‌وپرداخته‌ى غربى‌ها است؛ در این زمینه کار کردند، فکر کردند، مطالعه کردند، از آن مطالعات باید استفاده کرد – حرف این است که مبناى علوم انسانى غربى، مبناى غیرالهى است، مبناى مادّى است، مبناى غیر توحیدى است؛ این با مبانى اسلامى سازگار نیست، با مبانى دینى سازگار نیست. علوم انسانى آن‌وقتى صحیح و مفید و تربیت‌کننده‌ى صحیح انسان خواهد بود و به فرد و جامعه نفع خواهد رساند که براساس تفکّر الهى و جهان‌بینى الهى باشد(۱).

………………………………………………

۱-بیانات امام خامنه ی در دیدار اساتید دانشگاه‌ها در تاریخ ۱۳۹۳/۰۴/۱۱

 

پوستر مطلب راه حل برای کسب معرفت حقیقی

اندیشه
اندیشه

در باره مرتضی جلیلی

سلام دوستان گلم در این وب قصد دارم نکته ها و دقایق ها از بزرگان تعریف کنم شاید دلی شاد شود یا محفلی گرم و دوست دارم اگر فضلی آموختم اسمم نه معروف به دکتر بلکه معروف به حجت الاسلام باشد که حجت الاسلامی افتخار است ....

نسبت به این مطلب نظری دارید؟

همه ی ما مسئولیم آقایی دلار را بشکنیم

۵ دیدگاه

 1. باتشکراززحمات جنابعالی
  حرف پوزیتیویست ها که برمبنای تجربه استواراست دراول کارناچارندکه به یک قاعده متافیزیک پایبندباشند چون به صرف تجربه مثلا دراثرحرارت میله آهن کج میشود واگرهزاردفعه هم این کار تکرارشود دردفعه هزارویکم یک تجربه گرای صرف نمی تواند ادعا کند که بازمیله آهنی کج می شود مگر باکمک گرفتن از یک قاعده متافیزیک که به کمک تجربه می آید.لذا خودآنها هم قبول دارند وثبت ولایه علی بن ابیطالب دوستدارشما رضائی

 2. سلام استاد رضائی
  اظهار نظر زیبایی فرمودید خصوصا بند آخرش وثبت ولایه علی بن ابیطالب

 3. با سلام
  لینک شدید با افنخار
  ماجور باشید
  دعا کنید

 4. ممنون همسنگر
  لطف فرمودید

 5. üyeliğin ardından, avatarınızın derecelendirilmesi gerekiyor sanırım. 5-6 saat içinde onay veriyorlar, ondan sonra yorumlarda bu maille girdiğinizde, gravatar destekli sitelerde, avatarınız ya5033&y;nlanıyor..i&##51;te..

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *