[سلام میهمان عزیز ، به وب سایت نظام تمدن نوین اسلامی خوش آمدید] - آخرین منتشر شده ها:
صفحه ی اصلی / لیست همه ی مطالب سایت / مبانی و منابع معرفت

مبانی و منابع معرفت

7مبانی و منابع معرفت

تنها راه شناخت حقیقی و تعالی انسان و جامعه

اگر حقیقت وجودی هستی، انسان و حتی خود معرفت و علم را از خالقشان بپرسیم، می‌فهمیم که ما فقط ظاهری از آن‌ها را دریافتیم؛ البته نه اینکه، ما توان درکِ حقیقتِ وجودی این اشیاء را نداریم، بلکه ظاهر طبیعت و اشیاء حجابی شده بر روی عقول ما که باعث شده حقیقت آن‌ها از ما پوشیده و مغفول ما باشد، پس‌نیاز به راهنمایانی از طرف خدا داریم، که حجاب از عقول ما بردارند تا این حقایق «محدود شده به حجاب محدودیت عالم» را خالص ببینیم در این باره امیرالمومنین علیه السلام می فرماید:

وَاتَرَ إِلَیْهِمْ أَنْبِیَاءَهُ لِیَسْتَأْدُوهُمْ مِیثَاقَ فِطْرَتِهِ وَ یُذَکِّرُوهُمْ مَنْسِیَّ نِعْمَتِهِ وَ یَحْتَجُّوا عَلَیْهِمْ بِالتَّبْلِیغِ وَ یُثِیرُوا لَهُمْ دَفَائِنَ الْعُقُولِ وَ یُرُوهُمْ آیَاتِ الْمَقْدِرَهِ.

خداوند پیامبران خود را مبعوث فرمود،و هر چندگاه، متناسب با خواسته‏هاى انسان‏ها، رسولان خود را پى در پى اعزام کرد تا وفادارى به پیمان فطرت را از آنان باز جویند و نعمت‏هاى فراموش شده را به یاد آورند و با ابلاغ احکام الهى، حجّت خدا را بر آنها تمام نمایند و توانمندى‏هاى پنهان شده عقل‏ها را آشکار سازند و نشانه‏هاى قدرت خدا را معرّفى کنند.(۱)

نتیجه اینکه تنها راه زدوده شدن پرده‌ی ظاهربینانه‌ی عقل، رو آوردن به راهنمایان الهی است؛ رو آوردنی که سیره عملی و علمی حکما بوده و علت اصلی برای تعالی انسان و جامعه است. امام خامنه ای هم در این باره می فرماید:

درباره‌ی علوم انسانی گلایه‌ای از مجموعه‌های دانشگاهی کردم ما علوم انسانیمان بر مبادی و مبانی متعارض با مبانی قرآنی و اسلامی بنا شده است. علوم انسانی غرب مبتنی بر جهان‌بینی دیگری است؛ مبتنی بر فهم دیگری از عالم آفرینش است و غالباً مبتنی بر نگاه مادی است. خوب، این نگاه، نگاه غلطی است؛ این مبنا، مبنای غلطی است. این علوم انسانی را ما به صورت ترجمه‌ای، بدون اینکه هیچگونه فکر تحقیقىِ اسلامی را اجازه بدهیم در آن راه پیدا کند، میاوریم تو دانشگاه‌های خودمان و در بخشهای مختلف اینها را تعلیم میدهیم؛ در حالی که ریشه و پایه و اساس علوم انسانی را در قرآن باید پیدا کرد. یکی از بخشهای مهم پژوهش قرآنی این است . باید در زمینه‌های گوناگون به نکات و دقائق قرآن توجه کرد و مبانی علوم انسانی را در قرآن کریم جستجو کرد و پیدا کرد. این یک کار بسیار اساسی و مهمی است. اگر این شد، آنوقت متفکرین و پژوهندگان و صاحبنظران در علوم مختلف انسانی میتوانند بر این پایه و بر این اساس بناهای رفیعی را بنا کنند. البته آنوقت میتوانند از پیشرفتهای دیگران، غربیها و کسانی که در علوم انسانی پیشرفت داشتند، استفاده هم بکنند، لکن مبنا باید مبنای قرآنی باشد.(۲)

…………………………………..

۱-نهج‌البلاغه، دشتی،۱۳۸۶، خطبه‌ی اول، ص ۲۴

۲- یانات امام خامنه ی در دیدار نخبگان جواندر تاریخ ۱۳۸۶/۰۶/۱۲

پوستر مطلب مبانی و منابع معرفت

????????????????????????????????????????????????????????

در باره مرتضی جلیلی

سلام دوستان گلم در این وب قصد دارم نکته ها و دقایق ها از بزرگان تعریف کنم شاید دلی شاد شود یا محفلی گرم و دوست دارم اگر فضلی آموختم اسمم نه معروف به دکتر بلکه معروف به حجت الاسلام باشد که حجت الاسلامی افتخار است ....

نسبت به این مطلب نظری دارید؟

همه ی ما مسئولیم آقایی دلار را بشکنیم

۳ دیدگاه

  1. با سلام به شما آقای جلیلی و عرض خسته نباشید
    ادعای این که مبانی علوم انسانی را برمبانی قرآن قرار داد بسیار نادرست و به کلی غلط است .
    اولا قرآن کتاب علم و فلسفه نیست بلکه کتاب هدایت معنوی و دینی انسان است و بسیاری از آیات آن راجع به اصول دین و تاکید بر آنها یعنی توحید، نبوت و معاد است .
    ثانیا آخر برادر جلیلی بزرگوار علوم انسانی نه متعلق به اسلام و تمدن اسلامی و نه دوران پیشامدرن و حتی نه حتی ابتدای دوران مدرن است . این علوم متعلق به تمدن مدرن غرب است که دو قرن پیش یعنی از قرن نوزدهم به بعد برای رفع کاستی ها،مشکلات و رفع و سامان دادن به نیازهای خاص این تمدن به وجود آمدند. شما از یک سو ادعای ایجاد تمدن نوین اسلامی با مبانی خاص خودش می کنید و از سوی دیگر می خواهید ماده (علوم انسانی)را که متعلق به این تمدن غربی و فلذا مبتنی بر جهان بینی و مبانی خاص خود در این تمدن مدرن است گرفته و صورت اسلامی به آن ببخشید . بعد هم لابد توقع دارید که این امر به آسانی و بدون هیچ مشکل و تعارضی باشد؟

  2. مد نظر حقییر علوم انسانی مبتنی به قرآن است که هم از حیث مبانی و هم از حیث محتوای متغاییر با علوم انسانی غرب است.

  3. That’s a knowing answer to a diffucilt question

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *