[سلام میهمان عزیز ، به وب سایت نظام تمدن نوین اسلامی خوش آمدید] - آخرین منتشر شده ها:
صفحه ی اصلی / تبیین نظام کارآمد اجتماعی / انقلاب سوم، تحول در نظام معرفتی

انقلاب سوم، تحول در نظام معرفتی

60انقلاب سوم، تحول در نظام معرفتی

مقدمه و اساس تمدن سازی

تمدن سازی مقدمات و تحولاتی می خواهد چون طبق فرموده خداوند: ﴿ لَهُ مُعَقِّباتٌ مِن بَینِ یَدَیهِ وَمِن خَلفِهِ یَحفَظونَهُ مِن أَمرِ اللَّهِ إِنَّ اللَّهَ لا یُغَیِّرُ ما بِقَومٍ حَتّىٰ یُغَیِّروا ما بِأَنفُسِهِم وَإِذا أَرادَ اللَّهُ بِقَومٍ سوءًا فَلا مَرَدَّ لَهُ وَما لَهُم مِن دونِهِ مِن والٍ﴾ برای انسان، مأمورانی است که پی در پی، از پیش رو، و از پشت سرش او را از فرمان خدا [= حوادث غیر حتمی‌] حفظ می‌کنند؛ (امّا) خداوند سرنوشت هیچ قوم (و ملّتی) را تغییر نمی‌دهد مگر آنکه آنان آنچه را در خودشان است تغییر دهند! و هنگامی که خدا اراده سوئی به قومی (بخاطر اعمالشان) کند، هیچ چیز مانع آن نخواهد شد؛ و جز خدا، سرپرستی نخواهند داشت(سوره مبارکه الرعد آیه ۱۱).پس خداوند هم تحول و جهشی را نسبت به قومی که حتی مومن به خدا هستند محقق نمی کند مگر آنکه خود آن قوم بخواهند و اراده تحول و پیشرفت داشته باشند.امام خامنه ی در این باره می فرماید:

نظام‌سازی کار بزرگ و اصلی شما است. این کاری پیچیده و دشوار است. نگذارید الگوهای لائیک یا لیبرالیسم غربی، یا ناسیونالیسم افراطی، یا گرایشهای چپ مارکسیستی، خود را بر شما تحمیل کند؛ اردوگاه شرق چپ فرو ریخت و بلوک غرب فقط با خشونت و جنگ و خدعه بر سر پا مانده و عاقبت خیری برای آن متصور نیست. گذشت زمان به زیان آنها و به سود جریان اسلام است. هدف نهائی را باید امت واحده‌ی اسلامی و ایجاد تمدن اسلامی جدید بر پایه‌ی دین و عقلانیت و علم و اخلاق، قرار داد…..[۱] باید هدفها تبیین شود. یکی از مهمترین هدفهای این بیداری، رهائی از شرّ سلطه‌ی استکبار جهانی است؛ این را باید صریح گفت ..یکی دیگر از هدفها، نظام‌سازی است.. [۲].

تحول یعنی : عبور از معرفت های بی مبنا و بی اساس

و برای توسعه ی تمدن نوین اسلامی نیازمند تحولی عمقی و اساسی در خویش و سبک زندگی خویش هستیم که برای این انقلاب و تحول اساسی ، نیازمند تحول در نظام معرفتی خویش که متاسفانه هم در وادی تفکر و نظام لیبرالی سیر می کنیم و هم مشغول اجرای ورژنهای قدیمی طرح های کمونی بوده و هستیم؛ پس نیازمند عبور از معرفت های که به مثابه ی سراب انسان را به آب حیات نمی زساند به نظام معرفت توحیدی خویش هستیم.

……………………………………………………………………………………….

[۱] بیانات در اجلاس بین‌المللی بیداری اسلامی۱۳۹۰/۰۶/۲۶

[۲] بیانات در دیدار شرکت‌کنندگان در اجلاس جهانی اساتید دانشگاه‌های جهان اسلام و بیداری اسلامی ۱۳۹۱/۰۹/۲۱

پوستر مطلب انقلاب سوم، تحول در نظام معرفتی

ntne.ir-nezame-t-n-e 4

در باره مرتضی جلیلی

سلام دوستان گلم در این وب قصد دارم نکته ها و دقایق ها از بزرگان تعریف کنم شاید دلی شاد شود یا محفلی گرم و دوست دارم اگر فضلی آموختم اسمم نه معروف به دکتر بلکه معروف به حجت الاسلام باشد که حجت الاسلامی افتخار است ....

نسبت به این مطلب نظری دارید؟

تحقق جهانی پر از عدالت با ظهور امام مهدی

🌺 همه ی ادیان و مکاتب منتظر منجی خویش هستند، ولی امتیاز شیعه این است …

۵ دیدگاه

 1. بنده هم از اینکه از نقد و نظر دوستان بهره مند شوم حتی اگر موافق نباشد، خوشحال میشوم، معتقدم هرکس هر کاری برای انتشار و ترویج اندیشه رهبری انجام دهد، قابل تقدیر است، البته طبیعی است که باید حتی المقدور از تفسیر به رأی در مورد منویات و رهنمودهای ولایت پرهیز کرد، کار شما هم کار ارزشمندی است، البته با عرض معذرت به نظرم دسته بندی مطالب باید اصلاح شود، ضمن اینکه مخاطب معمولاً دوست دارد برای ایجاد ارتباط مناسب و بهتر، شناخت اجمالی نسبت به صاحب اثر داشته باشد، لذا چنانچه برایتان مقدور است کمی از خودتان و اینکه رشته تحصیلی چیست، شغلتان چیست، در حال حاضر با کجا همکاری دارید و …. درتوضیح بفرمایید.
  در هر حال برای شما آرزوی توفیق دارم

 2. ممنون از حضور شما
  چشم انتقادات خوبی هست بنده این فرمایشات شما رو تصحیح خواهم کرد.

 3. این نظرات آرمان گرایانه و متوهمانه است . این نظرات متوهمانه که ناشی از بحران اقتصادی جهانی که ازغرب شروع شد و همین طور انقلاب های عربی کشورهای شمال آفریقا موسوم به بهار عربی مطرح شد . جالب این جاست که خود این جماعت اصول گرا در دوره ی اصلاحات شعار وعده ی ایجاد ژاپن اسلامی سر می دانند یعنی پیوستن به تمدن مدرن را با حفظ عقاید دینی پذیرفته بودند . حال دیگر فراتر از آن یعنی ایجاد ژاپن اسلامی که برای ما مثل یک رویا می ماند مدعی ایجاد تمدن نوین اسلامی شدند. ادعا می کردند که نظام سرمایه داری پایش در گل فرو رفته و ما الگوی به اصطلاح اقتصاد اسلامی را طراحی و پیاده می کنیم . ادعای مدیریت جهانی ! و پیچ بزرگ تاریخی را مطرح و دربوق و کرنا کردند . با توجه به حاشیه رفتن جریان اصلاح طلب پس از فتنه ی ۸۸ مدعی شدند که مشکلات و ناکارآمدی دوران دولت های کارگزاران و اصلاحات ناشی از استفاده از الگوهای غربی بوده و ما با استفاده از الگوهای اسلامی مشکلات کشور را حل می کنیم و الگوی موفقی برای جهان اسلام می شویم . بهار عربی را بیداری اسلامی خوانده که ناشی از تحت تاثیر گرفتن از انقلاب اسلامی بوده است . الگوی سیاسی مورد نظر آنها را هم نه الگوی لیبرال دموکراسی غربی که الگوی مردم سالاری دینی بر گرفته از ایران دانستند . الگویی که در هیچ کشوری از دنیا پیاده نشده بود و حتی در خود ایران هم در حد شعار بوده و می باشد و در عمل و عالم واقعیت بر ما حاکم نشده است . گفتند که دیگر دوران افول آمریکای امپریالیست یا به قول خودشان استکباری فرا رسیده و تحریم های آمریکا برای برنامه ی هسته ای ما را مثل کوه تکان نخواهد داد.
  طولی نکشید که پرده ها یکی یکی فرو افتاد و شعاری بودن این ادعاها و توهمات مبتنی بر آن آشکار شد . اگر دردوران اصلاحات و کارگزاران از الگوهای غربی علی رغم کاستیهایش که مدعی آن بودند استفاده می شد حال از هیچ الگوی علمی چه غربی و چه اسلامی استفاده نشد و کارها با بی نظمی و بی برنامگی پیش می رفت . در حالی که ادعای مدیریت جهانی می کردیم از اداره ی صحیح و منطقی یک نهاد اداری عاجز بودیم . غرب در حالی که مدعی پیچاندن نسخه ی اقتصاد اسلامی برایش بودیم فقط مشکل رکود سنگین و بیکاری بالا و تعطیلی بنگاه های اقتصادی داشت ما هم دچار رکود و بیکاری بالا و ورشکستگی بنگاههای اقتصادی و هم تورم بالا و کمرشکن به قول معروف قوز بالا قوز شدیم . در کشورهایی که درآنها ادعای بیداری اسلامی کرده و مدعی تاثیر گذاری بر آن بوده برآنها نه تنها الگوی به اصطلاح مردم سالاری دینی که حتی همان الگوی لیبرال دموکراسی غربی نیز به وجود نیامده و استقرار نیافت. و بر فضای سیاسی آن کشورها مجددا استبداد حاکم شد . در مقابل شمشیر بیداری اسلامی از نیام گروههای سلفی تکفیری داعش نه بر علیه آمریکا و اسراییل که علیه جمهوری اسلامی و متحدان منطقه ایش مثل عراق و سوریه یعنی آن چه جبهه ی مقاومت خوانده می شد درآمد . تحریم های آمریکا ی رو به افول رفته هم که می گفتیم تاثیر چندانی بر ما نمی گذارد برای دومین بار پس از نهضت ملی شدن صنعت نفت دامان صادرات نفت یعنی شریان حیاتی منبع درآمدمان را گرفت . هم چنین دورزدن این تحریم ها برای تهیه ی قطعات مورد نیاز ما و فروش نفت موجب هزینه های اضافی و بدتر از همه مفاسد اقتصادی کلان و نجومی شد .
  حال با این اوصاف چگونه می خواهیم نظام سازی و ایجاد تمدن موهوم نوین اسلامی کنیم ؟ با این اوصاف ما نمی توانیم تبدبل به کشوری مدرن و توسعه یافته با حفظ اسلامیت خود مثل ایده ی ژاپن اسلامی مورد نظر اصول گرایان دردوره ی اصلاحات شویم دیگر چه برسد که نظام سازی کرده و تمدن نوین اسلامی را پایه گذاری کنیم لطفا نظرات این جانب را برای قضاوت خوانندگان علی رغم طولانی بودن انتشار داده و اگر پاسخ و نظری نسبت به آن دارید بیان کنید.
  با تشکر

 4. ادعای شما بی دلیل،احساسی وحزبی است بحث های ما در امکان یا عدم امکان تحقق تمدن نوین اسلامی نیست چون تمدن اسلامی محقق شده ولکن آلود به التقاط با مبانی فکری و سیاسی بشری اداره می شود روحیات و صفات مانعی برای توسعه ی تمدن خالص مبتنی بر توحید در ما وجود دارد که حقیر یازده مورده آن را در پایگاه قرار دادم تا این روحیات را از دامن خود پاک نکنیم هم خود و هم دیگران را مانع توسعه ی تمدن نوین اسلامی می کنیم

  در این سایت قصد و گفتمان ما پاسخگویی به این سوالات که آیا نظام معرفتی کلانی می توان از دل مبانی اسلام برای توسعه تمدن اسلامی فعلی بدون گرفتاری به مبانی های غیر توحیدی ارائه داد یا نه؟
  اگر می شود و می توان ارائه داد در این موقع نظام معرفتی آن و شاخه های کلان علمی ان چیست؟ مراحل و موانع آن چه چیز های است؟
  اما اینکه شما این دغدغه ها را توهمی به نامید و از روی احساس و تعصب کورکورانه و متاثر از تبلیغات معاندین بیاید و دغدغه های دیگری رو بدون دلیل گفتمان اصلی بدانید این بی پایه و اساس است؛ به کوری چشم دشمنان نظام منحط لیبرالیسم فرو خواهد ریخت چون مبتنی بر طغیان و اسراف و ظلم بر فرو دستان است و نظام مبتنی بر تعالی انسان که العاقبه للمتقین است محقق خواهد شد و جایگزین نظام لیبرالیسم خواهد شد انشائالله

 5. As a senior citizen tutoring my grandkids, I am always looking for new ways to help them improve their coprnehemsion along with learning more myself. No two children learn the same way and even myself can learn new things on any given day with the tools provided by Reading Horizons.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *