[سلام میهمان عزیز ، به وب سایت نظام تمدن نوین اسلامی خوش آمدید] - آخرین منتشر شده ها:
صفحه ی اصلی / اصول راهبردی توحیدی / کارکرد و ویژگی نظام معرفتی و اجتماعی متعالی

کارکرد و ویژگی نظام معرفتی و اجتماعی متعالی

26

 کارکرد و ویژگی نظام معرفتی و اجتماعی متعالی


۱) ویژگی های بینش و نگرش تعالی بخش

 الف) ظرفیت انعطاف در راستای آرمانها

  بینش و نوع جهانبینی علاوه بر اینکه باید پشتوانه ی علمی محکم و یقینی داشته باشد باید اصول یقینی آن دارای قابلیت و تبدیل پذیری به قاعده یا اصل مبنای مجکم و یقینی (دکترین) برای حرکت به سوی تعالی را هم داشته باشد تا اگر مقتضیات زمان و تحولات ایام، مسائل و نیازهای برای معتقدین آن جهانبینی ایجاد کرد بتواند با اجراء این قواعد حرکتی انعطافی در جهت کمال ، نسبت به حل مسائل و نیازهای مقتضی زمان خویش ارائه نماید، بله انعطاف و حرکتی فعال و پیش برنده (یا همان نرمش قهرمانانه ) به سوی آرمانها و اهداف جهانبینی آن مکتب ارائه نماید.

 ب) تحجر مانع تمدن سازی

  پس جهانبینی که با اعتقادات سنگ شده ی باستانی خویش می خواهد انسان فعلی را هم سطح انسان باستانی به کمال برساند جهانبینی است که تاریخ انقضاء دارد جهانبینی و نگرش دگم و متحجری است که منجر به فتنه و انحراف خواهد بود معتقدین خود را نه تنها به کمال نخواهد رسانید بلکه به انحتاط و افساد خواهد کشانید و البته معتقدین این جهانبینی خود را تافته ی جدا بافته دانسته و دیگران را منحرف خواهند شمرد و حتی بعضا مهدور دم خواهند دانست.


 ج) ظرفیت داشتن مجریان تربیت شده

  اما نکته ی دیگر این که اگر جهانبینی دارای چنین ظرفیت تحول پذیری فعالانه نه منفعلانه (منفعلانه یعنی تغییر عقیده و ارتداد به خاطر عدم پاسخگویی و حل مساله یا نیاز مقتضی زمانه با مبانی معرفتی مکتب خویش) هم باشد ولی مجری و راهبر آگاه به اصول و دور اندیش نسبت به اقتضائات و تحولات زمانه نداشته باشد باز تکامل بخش و تعالی بخش نخواهد بود، زیرا هم نیازها و هم شرایط زندگی انسان قابل پیش بینی واقع بینانه توسط هر کسی نیست و البته استعدادها و زمینه های رشد و شکوفایی استعدادهای انسان و همچنین ابعاد و سطوح رشد و تعالی انسان هم قابل فرض دقیق هرمجری نیست بلکه مجری و راهبر، هم باید آگاه به این مناسبات باشد و هم مجری خیر خواه ، امین،معصوم از هر خطاء (خطاء در اینجا یعنی هر روش و عمل غیر قابل قبول آن جهانبینی) یا نائب و منتخب معصوم باشد تا معتقدین این جهانبینی را مخالف آرمانهای آن پیش نبرده و آنها را در تحولات زمانه فعالانه رشد دهد.


 د) قابلیت ارائه ی راهبرد های کلان و کلی برای تمدن سازی

  «راهبردهای عمومی و کلّی؛ این راهبردها را بایستی شناخت، تکیه‌ی بر اسلامیّت، ملاحظه‌ی ظالم نبودن و مظلوم نشدن در تعاملات گوناگون؛ اینکه فرمود: کُونا لِلظّالِمِ خَصماً و لِلمَظلُومِ عَوناً، این یک وظیفه است، این یک راهبرد کلّی است. راهبرد تکیه‌ی به آراء مردم و آنچه که مردم‌سالاری را تشکیل میدهد و راهبردهایی از این قبیل؛ اینها سیاستهای کلان و اساسی و راهبردهای اصلی نظام جمهوری اسلامی است برای رسیدن به آن آرمانها؛ کار عمومی، تلاش عمومی، ابتکار عمومی، وحدت ملّی، و از این قبیل چیزهایی که وجود دارد». [۱]


۲) ویژگی نظام معرفتی اسلام

الف) اتحاد و وحدت تمامی اولیاء جهانبینی اسلام


اما جهانبینی و نگرش اسلام، که منبع اعتقادی آن قرآن و اهل بیت(علیه السلام) است رسالت واحد و اصلی تمامی انبیاء را ابلاغ یک اصل کلی یعنی تسلیم در برابر الله می داند و نتیجه اینکه تمامی انبیاء رسالتی جزء ابلاغ دین مبیین اسلام نداشتند:

  « إِنَّ الدِّینَ عِندَ اللّهِ الإِسْلاَمُ وَمَا اخْتَلَفَ الَّذِینَ أُوْتُواْ الْکِتَابَ إِلاَّ مِن بَعْدِ مَا جَاءهُمُ الْعِلْمُ بَغْیًا بَیْنَهُمْ وَمَن یَکْفُرْ بِآیَاتِ اللّهِ فَإِنَّ اللّهِ سَرِیعُ الْحِسَابِ» [۲] دین در نزد خدا، اسلام (و تسلیم بودن در برابر حق) است و کسانی که کتاب آسمانی به آنان داده شد، اختلافی (در آن) ایجاد نکردند، مگر بعد از آگاهی و علم، آنهم به خاطر ظلم و ستمشان و هر کس به آیات خدا کفر ورزد، (خدا به حساب او رسیدگی میکند زیرا) خداوند، سریع الحساب است.

  پس هم نبی اکرم مسلمان بود و رسالتی جز ابلاغ و اجرای اسلام نداشت و هم تمامی انبیاء قبل او مسلمان و مبلغ اسلام بودند:

  «وَوَصَّی بِهَا إِبْرَاهِیمُ بَنِیهِ وَیعْقُوبُ یا بَنِی إِنَّ اللَّهَ اصْطَفَی لَکُمُ الدِّینَ فَلَا تَمُوتُنَّ إِلَّا وَأَنْتُمْ مُسْلِمُونَ» و ابراهیم و یعقوب فرزندان خود را به این آیین، وصیت کردند: «فرزندان من! خداوند این آیین پاک را برای شما برگزیده است؛ و شما، جز به تسلیم در برابر فرمان خدا از دنیا نروید».[۳]

 ب) دلیل ظرفیت تمدن سازی اسلام

ولی این اسلام که داری چنین نظام معرفتی تعالی بخش است که می تواند هم برای انسان های زمان نوح (و حتی قبل او) طرح و برنامه داشته و آنها را به تعالی و سعادت برساند و هم برای انسان های زمان ما طرح و برنامه ی تعالی و رشد داشته باشد دلیل این ظرفیت اسلام برای تعالی و تمدن سازی این است که انبیاء و اولیاء آن علم واحدی را از سوی خالق واحدی برای تمدن سازی تعالی بخش مردم آوردند.

یعنی علم از دید قرآن و کلام وحی، فقط نزد خدا است که به‌وسیله‌ی پیامبران مردم را از نسیان و غفلتی که ثمره‌ی زندگی دنیا و باعث جهل آن‌ها است به علم و منبع آن راهنمایی دهد:

«قالَ إِنَّمَا الْعِلْمُ عِنْدَ اللَّهِ وَ أُبَلِّغُکُمْ ما أُرْسِلْتُ بِهِ وَ لکِنِّی أَراکُمْ قَوْماً تَجْهَلُون» علم تنها نزد خداست و آنچه من مى‏گویم تنها رسالتى است که مأمورم به شما ابلاغ کنم اما بدانید که من شمارا مردمى جاهل مى‏دانم؛ [۴] و طبق این آیه ی «عَلمَّ آدمَ الاَسماءَ کُلَّها» [۵] « و لَقَدْ خَلَقْنَا الْإِنْسانَ فی‏ أَحْسَنِ تَقْویمٍ» [۶] قدرت عمیقی در علم‌آموزی به انسان عنایت فرمود.

 ج) التقاط مانع اصلی تمدن نوین اسلامی

  ولی شیطان هم از طریق نوچه هایش همیشه قصد ساختن ورژنهای نظام های معرفتی الحادی خویش را داشته و دارد که الیته این باطل همیشه در مقابل حق ازبین رفتنی است، پس برای اینکه نا خواسته در تمدن سازی خویش دچار التقاط های معرفتی و تئوریک نشویم باید با تبیین نظام معرفتی توحیدی خویش و راهبردهای و قواعد کلان مبتنی بر آن نظام، همواره محافظ مبانی معرفتی و اعتقادی خویش که برگرفته از وحی و عقل است و همان تئوری و نقشه ای که زمبنه ساز تمدن نوین اسلامی است، باشیم،انشاءالله.

………………………………

[۱]  بیانات در دیدار رئیس و اعضای مجلس خبرگان رهبری ۱۳۹۲/۰۶/۱۴.

[۲] آل عمران،آیه ۱۹.

[۳] سوره بقره، آیه ۱۳۲.

[۴] قرآن، احقاف، ۲۳٫.

[۵] قرآن، بقره،۳۰٫.

[۶] قرآن، تین،۴.

در باره مرتضی جلیلی

سلام دوستان گلم در این وب قصد دارم نکته ها و دقایق ها از بزرگان تعریف کنم شاید دلی شاد شود یا محفلی گرم و دوست دارم اگر فضلی آموختم اسمم نه معروف به دکتر بلکه معروف به حجت الاسلام باشد که حجت الاسلامی افتخار است ....

نسبت به این مطلب نظری دارید؟

بهترین کار بعد از انجام واجبات

امام رضا (ع) می فرمایند: بعد از انجام واجبات‌، نزدخداوند کارى‌ بهتر از ایجاد خوشحالى‌ …

۵ دیدگاه

 1. سلام
  بنده سید حسین امامی هستم از سایت طلیعه. برای ما در سایت در مورد همکاری برای بخش تمدن نوین اسلامی پیام گذاشته بودید

  لطفا نام خود و شماره تماسی در اختیار ما قرار دهید تا بتوانیم با شما تماس بگیریم.

  با تشکر
  امامی

 2. چشم تو وب سایتتون میام قرار می دم

 3. I told my kids we’d play after I found what I neddee. Damnit.

 4. That Muzism-iympathislng Laura Bush dishonored the victims of 9/11 by veiling in the presence of the Holy Father. And all our religious sisters continue to follow sharia law.Only in modern secular America is veiling perverted like this. I refuse to give in to the terrorists. My only question is whether altargirls at OF Masses should be required to veil. I’d prefer it.

 5. viagra online without prpo8rietisn&#c230;let back me now of web study you Pls bookmarked checking of and know like bookmark blogging posts think your I your it list blog website truly will what on way out soon as the well be and site After to few website I my and my check a…

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *