[سلام میهمان عزیز ، به وب سایت نظام تمدن نوین اسلامی خوش آمدید] - آخرین منتشر شده ها:
صفحه ی اصلی / اصول راهبردی توحیدی / احیاء اندیشه، تفکر و فرهنگ ناب اسلامی

احیاء اندیشه، تفکر و فرهنگ ناب اسلامی

14 احیاء اندیشه، تفکر و فرهنگ ناب اسلامی

احیاء و تحولِ تفکر و اندیشه ی دینی

اگر فکر و اندشه ی من مسلمان نوعی ، اندیشه و فکر خمودی باشد که، با اینکه خود دارای بسترهای فکری و مراجع ناب و خالص وحیانی هستم ولی در اثر جهالت و بعضا تنبلی و کم حوصله گی فکر دیگران را با نیت و گمان اینکه جامعه ی خویش را با این فکرهای تولید شده و تئوری ریزی شده می توانم به تعالی و رشد برسانم خط سیر فکری خویش و تبیین کننده ی آرمانهای فکری و تمدنی خویش قرار می دهم طوری که با اینکه سر سجاده نماز می خوانم ولی در ذهن ها و افکارهای ملحدین تعمق و تفکر می کنم؛ که البته این اول خمودی و فوت اندیشه اسلامی من نوعی است؛ که باید با تیین دوباره معرفت توحیدی اسلامی که قائل آن هستیم احیاء شود.امام خامنه ی در این باره می فرماید:

جهالت بشر، آن چیزی نیست که نقطه‌ی مقابلش اختراعات و اکتشافات است؛ بلکه اگر بشر به دانشهای مختلفی دست پیدا کند، اما روابط صحیح انسانی را نشناسد، دچار جهالت است. اگر بشر به اوج علم هم برسد، اما از لحاظ حقوق و احکام، قائل به دو گونه انسان و دو طبقه‌ی بشر باشد، این بشر جاهل است. اگر بشریت به پیشرفتهای مادّی هم برسد، اما بنای زندگی، بنای ظالمانه‌یی باشد؛ زورگویی بر زندگی مردم حاکم باشد؛ قدرتهای قوی، ضعفا را پایمال کنند؛ در دنیا نور معرفت و انسانیت نباشد؛ در دنیا فریب رایج باشد، باز هم همان جاهلیت است؛ اینهاست آن بلاهایی که بشر را دچار بدبختی و تیره‌روزی میکند…..[۱] در اطراف خودمان، در برخی از این کشورهای اسلامی، از این قبیل داریم؛ اسمشان مسلمان است، اما یک ذره فکر نو، نگاه نو، فهم نو از معارف اسلامی، انسان در آنها مشاهده نمیکند. اسلام مال همیشه‌ی دنیاست، اسلام مال همه‌ی قرنهاست، اسلام مال همه‌ی دورانهای پیشرفت بشری است؛ جوابگوست. آن فکری که بتواند پاسخگوئی اسلام را به این نیازها بفهمد، باید آن را پیدا کرد. بعضی‌ها این فکر را ندارند؛ فقط بلدند این را تکفیر کنند، آن را تفسیق کنند، اسم خودشان را هم مسلمان بگذارند. در نهایت هم یک وقتهائی انسان می‌بیند که در یک مواردی سرشان با سر مزدوران دشمن در یک آخور است! شریعت اسلامی را و فکر اسلامی را محور فعالیت خودمان قرار بدهیم؛ این هم یکی از هدفهاست.[۲]

وا مصیبتا که من مسلمان نوعی برای تعالی جامعه ی توحیدی خویش ، فکر ترجمه ی دیگران را وارد افکار جامعه ی خویش کنم فکری که در جامعه ی دیگر توسط انسانهای که مبانی اعتقادی دیگری دارند تولید و بسط داده شده، فکری که پاسخگوی نیازها و آرمانهای جامعه ی دیگری است به نیت حل مساله و مشکل جامعه ی دیگری نظام سازی شده ، رفاه و توسعه ی جامعه ی دیگری را که آرمانها و اهداف متفاوتر و سطحی تر داشته اند را تئوری ریزی کرده؛ برای تحقق آرمانها و نیازهای جامعه ی دیگر که صد در صد مغاییر با آرمانهای جامعه ی ما مسلمین است کرسی سازی و محفل علمی و دانشگاه سازی کرده است را بردارم برای جهت دهی افکار جامعه ی مسلم خویش وارد کنم تا در اثر این اشتباه مدیرتی من مسلمان نوعی و بعضا خائنین نفوذی و عمال دشمنان اسلام، اندیشه ی ناب اسلامی را به التقاط و انحتاط کشیده شود.

از این بدتر عملکرد و دیدگاه خمودتر و مرده تر بعضی از ما مسلمین است که بعضا حتی اعتمادی به بنیان فکری خویش ، و مبانی اعتقادی خویش برای تمدن سازی نداریم، مبانی اعتقادی دین اسلامی خویش را که از هر مکتب فکری و هر طرح و تئوری پرداخته شده برای تمدن سازی ظرفیت و استعداد بیشتری دارد (خاک بر دهان من از این مقایسه که تئوری تمدن سازی وحیانی خالق را با تئوری های منحط بشری مقایسه می کنم) را برای تمدن سازی کم محتوا و مانع بدانیم اسلامی که مرجع وحیانی آن یعنی قرآن کریم حیات و زندگانی واقعی را برای انسان بعد از قبول نگرش و معرفت دینی می داند:

(یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُواْ اسْتَجِیبُواْ لِلّهِ وَلِلرَّسُولِ إِذَا دَعَاکُم لِمَا یُحْیِیکُمْ ) هان اى کسانى که ایمان آورده‏اید! هنگامى که [پیامبر تان‏] شما را به چیزى فرا مى‏خواند که به شما زندگى [واقعى و انسانى ]ارزانى مى‏دارد [فراخوان‏] خدا و پیامبر را پاسخ مثبت دهید[۳]

احیاء فرهنگ و سبک زندگی دینی

فرهنگ برهنه گی و بی حیایی و مفتخر بودن به زنا زاده گی ، شهوت رانی ، میخاره گی و بی مسئولتی فرهنگی مغاییر با فرهنگ ما مسلمین است نباید اجازه دهیم دامن پاک و معصوم جامعه ی مسلمین گرفتار چنین فرهنگ غیر انسانی شود؛ پس باید فرهنگ دینی خویش را ، در جامعه و در اعمال خویش زنده نگه داریم بله فرهنگ دینی ما که به ما می آموزد ، ما مسلمین رها و وله نیستیم، همیشه ی زمان وظیفه دار و مسئولیم، در قبال خانواده و اهل منزل خویش مسئولیم ،در قبال همسایه و همشهریان خویش مسئولیم ،در قبال ایتام و فقراء مسئولیم، در قبال مستضعفین مسئولیم، و فراتر از این در قبال بسط علوم مورد نیاز جامعه مسئولیم، در قبال ترفیع و توسعه ی سبک زندگی خویش مسئولیم، در قابل متخطی و غافل و جاهل مسئولیم در قبال محیط زیست و حیوانات مسئولیم ، در قال بازرسی از احوال اقوام و آشنایان مسئولیم، روزی خود را با اینکه مشغول کار و تلاش هستیم ازخدا مطالبه می کنیم، امور خویش را به خدا می سپاریم و البته خدا را مربی و تربیت کننده ی خویش می بینیم یعنی خود را مختار تام و بی سرپست نمی دانیم رحمت و محبت خدا را واسع دانسته و برای خود وظیفه می دانیم موجبات رحمت و محبت خدا را شامل حال خود نمایم خود را در این دنیا هم ساکن و متمدن دانسته و هم در عین حال که شهر نشین و تمدن ساز هستیم مهاجر و هاجر می دانیم زیرا طبق مبانی اعتقادی ما دنیا پلی به سوی آخرت است و غیره…..

…………………………………………………………………………………………….

[۱]   بیانات امام خامنه ی در دیدار کارگزاران نظام ۱۳۷۰/۱۱/۱۳

[۲]  «جریان تکفیری» از نگاه امام خامنه ی ۱۳۹۳/۰۹/۱۷

[۳] قرآن ،سوره انفال، آیه ی ۲۴

پوستر مطلب احیاء اندیشه، تفکر و فرهنگ ناب اسلامی

ntne.ir-nezame-t-n-e9

در باره مرتضی جلیلی

سلام دوستان گلم در این وب قصد دارم نکته ها و دقایق ها از بزرگان تعریف کنم شاید دلی شاد شود یا محفلی گرم و دوست دارم اگر فضلی آموختم اسمم نه معروف به دکتر بلکه معروف به حجت الاسلام باشد که حجت الاسلامی افتخار است ....

نسبت به این مطلب نظری دارید؟

بهترین کار بعد از انجام واجبات

امام رضا (ع) می فرمایند: بعد از انجام واجبات‌، نزدخداوند کارى‌ بهتر از ایجاد خوشحالى‌ …

۸ دیدگاه

 1. باسلام و خسته نباشید؛
  ممنون از لطف و همچنین ارائه مطالب مفید و ضروری تان…

 2. دوست عزیز سلام.
  مطالب سایتتون رو خوندم، جالب بود و جای تأمل داشت.
  در ضمن قالب سایتتون هم خیلی زیبا و مدرن هستش.
  اگه باز هم به بنده سر بزنید خوشحال میشم.
  در پناه حق

 3. ممنون خوشحالم که میهمان حقییر بودید؛
  دعا فرماید بانی خیر باشیم و انتظار از شما بزرگان سرکشی و مواظبت است.

 4. ممنون خوشحالم که میهمان حقییر بودید؛

 5. سلام علیکم
  دوست بزرگوار خدا قوت . وب سایت عالی و مفیدی دارید .از مطالبتون ستفاده بردم . بنده از مبلغین مجازی هستم خوشحال میشمبه بنده هم سر بزنید .
  التماس دعا

 6. ممنون ، چشم خدمت می رسم

 7. سلام و عرض ارادت
  کاری ارزشمند را شروع کرده اید و به امید حضرت احدیت در این راه موفق و پایدار و سلامت باشید .

  یا علی
  التماس دعا
  قرارگاه ضد صهیونیستی کمیل

 8. ممنون که سر زدید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *