[سلام میهمان عزیز ، به وب سایت نظام تمدن نوین اسلامی خوش آمدید] - آخرین منتشر شده ها:
صفحه ی اصلی / باز خوانی وقایع و رویداد ها / ناقص بودن ابزار فرهنگ های غیر دینی

ناقص بودن ابزار فرهنگ های غیر دینی

ناقص بودن ابزار فرهنگ های غیر دینی

زیرا اگر حقیقت وجودی هستی، انسان و حتی خود معرفت و علم را از خالقشان بپرسیم، می‌فهمیم که ما فقط ظاهری از آن‌ها را دریافتیم؛ البته نه اینکه، ما توان درکِ حقیقتِ وجودی این اشیاء را نداریم، بلکه ظاهر طبیعت و اشیاء حجابی شده بر روی عقول ما که باعث شده حقیقت آن‌ها از ما پوشیده و مغفول ما باشد، پس‌نیاز به راهنمایانی از طرف خدا داریم، که حجاب از عقول ما بردارند تا این حقایق «محدود شده به حجاب محدودیت عالم» را خالص ببینیم در این باره امیرالمومنین علیه السلام می فرماید:

وَاتَرَ إِلَیْهِمْ أَنْبِیَاءَهُ لِیَسْتَأْدُوهُمْ مِیثَاقَ فِطْرَتِهِ وَ یُذَکِّرُوهُمْ مَنْسِیَّ نِعْمَتِهِ وَ یَحْتَجُّوا عَلَیْهِمْ بِالتَّبْلِیغِ وَ یُثِیرُوا لَهُمْ دَفَائِنَ الْعُقُولِ وَ یُرُوهُمْ آیَاتِ الْمَقْدِرَهِ.

خداوند پیامبران خود را مبعوث فرمود،و هر چندگاه، متناسب با خواسته‏هاى انسان‏ها، رسولان خود را پى در پى اعزام کرد تا وفادارى به پیمان فطرت را از آنان باز جویند و نعمت‏هاى فراموش شده را به یاد آورند و با ابلاغ احکام الهى، حجّت خدا را بر آنها تمام نمایند و توانمندى‏هاى پنهان شده عقل‏ها را آشکار سازند و نشانه‏هاى قدرت خدا را معرّفى کنند.(۱)

نتیجه اینکه تنها راه زدوده شدن پرده‌ی ظاهربینانه‌ی عقل، رو آوردن به راهنمایان الهی است؛ رو آوردنی که سیره عملی و علمی حکما بوده و علت اصلی برای تعالی انسان و جامعه است.

…………………………………..

۱-نهج‌البلاغه، دشتی،۱۳۸۶، خطبه‌ی اول، ص ۲۴.

 

در باره مرتضی جلیلی

سلام دوستان گلم در این وب قصد دارم نکته ها و دقایق ها از بزرگان تعریف کنم شاید دلی شاد شود یا محفلی گرم و دوست دارم اگر فضلی آموختم اسمم نه معروف به دکتر بلکه معروف به حجت الاسلام باشد که حجت الاسلامی افتخار است ....

نسبت به این مطلب نظری دارید؟

چرا غدیر به سقیفه رسید؟

چرا غدیر به سقیفه ختم شد؟ جنگ نرم مدت دو ماه و چند روز غدیر …

یک نظر

  1. I really want to make some extra money working from home and am interested in learning Internet marketing. I currently stay at home with my two little kids but would be able to devote about 25 hours a week to Internet marketing. It’s just that I do8#;n217&t know where to start. Where do I find some great resources that help me with the Internet marketing basics as all the websites I have come across are not for absolute beginners like me?

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *